Параспур (Џепиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Параспур
археолошко наоѓалиште
Параспур is located in Археолошки локалитет во Македонија
Параспур
Параспур
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278Координати: 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278
Основни податоци
Име Параспур
Место Џепиште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Параспур е археолошки локалитет во дебарското село Џепиште. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на источната периферија на селото, во приватни ниви, каде при обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти и керамички цевки за водовод. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069