Музлагица (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музлагица
археолошко наоѓалиште
Музлагица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Музлагица
Музлагица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Музлагица
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Музлагица е археолошки локалитет во дебарското село Селокуќи. Локалитетот претставува неолитска населба. Се наоѓа на северната периферија на селото, во маалото Таранеш, каде на десниот брег на Поповска Река, по површината на приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, камени секири и кремени ножеви. Керамиката, врз основа на фактурата и орнаментите, покажува тесна врска со керамиката од неолитските населби во соседна Албанија и преку неа, особено импресо-орнаментите, со населбите од западната јадранска зона.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069