Прејди на содржината

Осој

Од Википедија — слободната енциклопедија

Осој во македонскиот јазик е место што не е изложено на сонце, обично на северна страна, падина или подножје на возвишение. Но како топоним може да се однесува на:

  • Осој — село во Дебарско;
  • Осој — село во Кичевско;

Поврзано[уреди | уреди извор]