Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 10 месеци
с
Форматна исправка на датуми, replaced: декември]], 2 → декември]] 2, декември]], 2 → декември [[2 (2)
с (→‎Статии и веб-сајтови: Јазична исправка, replaced: Базиран → Заснован)
с (Форматна исправка на датуми, replaced: декември]], 2 → декември]] 2, декември]], 2 → декември [[2 (2))
== Настани ==
 
Повеќето цунами се случуваат во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], но најсмртоносното цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]], [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе.
 
* [[1605]], [[Јапонија]], 512 000 жртви.
=== Слики и видео ===
'''Видете исто така: [[Земјотрес во Индиски Океан 2004#Слики и видео|Слики и видео, земјотрес во Индиски Океан 2004]]'''
* [http://www.archive.org/details/opensource_movies] 5 аматерски видео снимки од цунамито кое ги удри Шри Ланка, Тајланд и Индонезија на [[26 декември]], 2004.
* [http://www.afterthetsunami.org/''' „По цунамито“'''] Документарец на данскиот писател и фотограф Торстен Овергаард по цунамито во југоисточна Азија од [[26 декември]], [[2004]].
* [http://www.digitalglobe.com/tsunami_gallery.html Сателитски снимки од цунамито во Азиај во 2004 (претходно и после)]
* [http://www.crisp.nus.edu.sg/tsunami/tsunami.html Сателитски слики од области зафатени од цунами] Сателитски снимки со висока резолуција кои ги покажуваат ефектите на цунамито од 2004 на областите зафатени од цунамито во Индонезија, Тајланд и островот Никобар во Индија.

Прегледник