Истражување на океаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атлантскиот Океан

Истражувањето на океаните е дел од океанографијата што го опишува истражувањето на океанските површини. Значајни истражувања биле преземени од Грците, Римјаните, Полинезијците, Феничаните, Фитеј, Херодот, Викинзите, Португалците и муслиманите. Научните истражувања започнале со раните научници како Џејмс Кук, Чарлс Дарвин и Едмонд Хали. Самото истражување на океаните се совпаднало со развојот на бродоградбата, нуркањето, морепловството, длабочината, мерењето, истражувањето и картографијата.

Времеплов[уреди | уреди извор]

Рани истражувања[уреди | уреди извор]

Од ерата на истражување до денес[уреди | уреди извор]

Човечки напојувани[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Russo, Lucio (2004). The Forgotten Revolution. Berlin: Springer. стр. 273–277.
  2. Sverdrup, Keith A.; Alyn C. Duxbury; Alison B. Duxbury (2005). An Introduction to the World's Oceans. New York: McGraw-Hill. стр. 4. ISBN 0-07-252807-9.
  3. „Ocean Rowing Society International launches the first real adventure database“. Guinness World Records (англиски). 2021-04-07. Посетено на 2021-08-12.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]