Џенг Хе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Zheng He's ship compared to Columbus's.jpg
Модел на бродот на Женг Хе.

Женг Хе (трад. 鄭和; упр. 郑和; пинјин: Zhèng Hé; Вејд-Џајлс: Cheng Ho; мактр. {{{mk}}}; родено име: 馬三寶 / 马三宝; пинјин: Mǎ Sānbǎo; арапски/персиски име: حجّي محمود شمس Hajji Mahmud Shams) (13711433), бил Хуи кинески морнар, истражувач, дипломат и адмирал на флота, кој ги направил патувањата за кои во целина се збоува како патувањата на "Еунух Сабао кон Западните Океани" (или "Женг Хе кон Западните Океани", од 1405 до 1433.

Постојат тврдења дека арапските приказни за Синбад Морепловецот всушност ги опишуваат патувањата на Женг Хе.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC NEWS, Published: 2005/05/30
  2. Was Sinbad a Nanjing sailor? Christian Science Monitor