Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Статии и веб-сајтови: Јазична исправка, replaced: Базиран → Заснован
с (→‎Статии и веб-сајтови: Јазична исправка, replaced: пацифичк → тихоокеанск, Пацифичк → Тихоокеанск)
с (→‎Статии и веб-сајтови: Јазична исправка, replaced: Базиран → Заснован)
* [http://tsunami.gov/ Цунами центри] — Национален временски сервис на САД
* [http://www.sthjournal.org/ Весникот ''Science of Tsunami Hazards'']
* [http://www.envirtech.org/envirtech_tsunameter.htm Систем за предупредување од цунами Envirtech] — БазиранЗаснован на сеизмички метри на морското дно и површина.
* [http://geology.com/articles/tsunami-geology.shtml Што предизвикува цунами?]
* [http://sciam.com/article.cfm?chanID=sa006&articleID=000CDB86-32E0-13A8-B2E083414B7F0000 Scientific American Magazine (издание од јануари 2006) Цунами: Бран на промена] Што може да научиме од цунамито од декември 2004 во Индискиот Океан.

Прегледник