Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7.389 бајти ,  пред 2 години
Неметалната надворешна трговија во Дубаи изнесувала 362 милијарди долари во [[2014]] година. Од вкупниот обем на трговија, увозот има најголемо учество во вредност од 230 милијарди долари, додека извозот и ре-извозот емират изнесувал 31 милијарда и 101 милијарда долари соодветно<ref name=":3">{{Cite news|url = http://www.emirates247.com/business/economy-finance/dubai-s-foreign-trade-steady-at-dh1-331-trillion-in-2014-2015-03-23-1.585144|title = Dubai's foreign trade steady at Dh1.331 trillion in 2014|date = 23 March 2015|work = Emirates 24{{!}}7|access-date = 24 March 2015|deadurl = no|archiveurl = https://web.archive.org/web/20150327014004/http://www.emirates247.com/business/economy-finance/dubai-s-foreign-trade-steady-at-dh1-331-trillion-in-2014-2015-03-23-1.585144|archivedate = 27 March 2015|df = dmy-all}}</ref>.
 
До [[2014]] година, [[Кина]] се појавила како најголем меѓународен трговски партнер во Дубаи, со вкупно 47,7 милијарди американски долари во трговските текови, до 29 отсто од 2013 година. [[Индија]] е втора меѓу главните трговски партнери во Дубаи со трговија од 29,7 милијарди долари, по што следат [[САД]] 22,62 милијарди долари. Кралството [[Саудиска Арабија]] бил четврти трговски партнер на Дубаи на глобално ниво и прво во арапскиот свет со вкупна трговска вредност од 14,2 милијарди долари. Трговијата со [[Германија]] во 2014 година изнесувала 12,3 долари, [[Швајцарија]] и [[Јапонија]] од 11,72 милијарди долари, а трговијата во [[Велика Британија]] изнесувала 10,9 милијарди долари<ref name=":3"/>.
 
[[File:Deira on 18 October 2007 Pict 3.jpg|thumb|left|]]
 
Историски гледано, Дубаи бил важно пристаниште за западните производители. Повеќето од банкарските и финансиските центри во новиот град биле со седиште во пристаништето. Дубаи ја задржал својата важност како трговска рута низ 1970-тите и 1980-тите. Дубаи има слободна трговија со [[злато]] и до 1990-тите години бил центар на „брза трговија со шверц“<ref name="britannica">[https://web.archive.org/web/20130903094953/http://concise.britannica.com/dday/print?articleId=31319&fullArticle=true&tocId=9031319 "Dubayy"]. ''Encyclopædia Britannica''. 2008</ref> од златни инготи во [[Индија]], каде што увозот на злато бил ограничен. Пристаништето [[Џебел Али]] во Дубаи, изградено во 1970-тите, е најголемо пристаниште во светот и било рангирано на седмо место на глобално ниво според обемот на сообраќајот што го поддржува<ref name="jebelali">{{cite web |url=http://aapa.files.cms-plus.com/Statistics/WORLD%20PORT%20RANKINGS%2020081.pdf |title=World Port Rankings – 2008 |publisher=American Association of Port Authorities |date=15 April 2008 |accessdate=5 May 2010 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100704163225/http://aapa.files.cms-plus.com/Statistics/WORLD%20PORT%20RANKINGS%2020081.pdf |archivedate=4 July 2010 |df=dmy-all }}</ref>. Дубаи е исто така центар на услужните индустрии, како што се информатичката технологија и финансиите, со индустриски специфични слободни зони низ градот<ref name="Business-Dubai.com">{{cite web|url=http://business-dubai.com/services/business-setup/Dubai-Free-zones/|title=Free Zone Authorities in Dubai|publisher=Business-Dubai.com|accessdate=15 November 2015|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20151117021420/http://business-dubai.com/services/business-setup/Dubai-Free-zones/|archivedate=17 November 2015|df=dmy-all}}</ref>. ''Дубаи Интернет Сити'', во комбинација со ''Дубаи Медиа Сити'' како дел од Управата за слободна зона во Дубаи, е една таква енклава, чии членови вклучуваат ИТ фирми како што се [[Hewlett Packard Enterprise]], [[HP Inc.]], [[Google]], [[EMC Corporation]], [[Oracle Corporation]], [[Microsoft]], [[Dell]] и [[IBM]].
 
Одлуката на владата да се диверзифицира од трговијата економија, зависна од нафта, до онаа која е ориентирана кон услуги и туризам, го направила својот имот поценет, што резултирало со зголемување на вредноста на имотот од [[2004]] до [[2006]] година. Долгорочната проценка на пазарот за недвижнини во Дубаи, сепак, покажало дека некои имоти изгубиле дури 64% од нивната вредност од 2001 до ноември 2008 година<ref>{{Cite news|title=Dubai's Palm Jumeirah sees prices fall as crunch moves in |url=http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/constructionandproperty/3489393/Dubais-Palm-Jumeirah-sees-prices-fall-as-crunch-moves-in.html |work=The Daily Telegraph |location=UK |date=20 November 2008 |accessdate=20 November 2008 |first=Louise |last=Armitstead}}</ref>. Големите проекти за развој на недвижнини довеле до изградба на некои од највисоките облакодери и најголеми проекти во светот, како што се Кулите Емирејтс , [[Бурџ Калифа]], Островот на Палмите и најскапиот хотел, [[Бурж Ал Араб]]<ref name=burjalarab>{{Cite news |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/545499.stm |title=World's Tallest Hotel Opens Its Doors |publisher=BBC News |date=1 December 1999 |accessdate=31 July 2009 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090619185856/http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/545499.stm |archivedate=19 June 2009 |df=dmy-all }}</ref>. Пазарот на недвижности во Дубаи доживеал голем пад во 2008<ref>{{cite web |title=Dubai: The Good, The Bad and The Ugly |url=http://drshem.com/2011/09/25/dubai-the-good-the-bad-and-the-ugly/ |work=Dubai: The Good, The Bad and The Ugly |date=17 March 2012 |accessdate=17 March 2012 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120418063228/http://drshem.com/2011/09/25/dubai-the-good-the-bad-and-the-ugly/ |archivedate=18 April 2012 |df=dmy-all }}</ref> и 2009 како резултат на забавувањето на економската клима<ref name="Propertywire.com"/>. До почетокот на [[2009]] година, ситуацијата се влошила со Големата рецесија која земала тежок пад на вредноста на имотите, градежништвото и вработувањето<ref>[https://www.nytimes.com/2009/02/12/world/middleeast/12dubai.html "Laid-Off Foreigners Flee as Dubai Spirals Down"] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20170111092442/http://www.nytimes.com/2009/02/12/world/middleeast/12dubai.html |date=11 January 2017 }} article by Robert F. Worth in ''The New York Times'' 11 February 2009</ref>. Ова имало големо влијание врз сопствениците на имоти во регионот<ref>{{cite news|url=http://gulfnews.com/news/gulf/uae/housing-property/jlt-owners-still-waiting-for-homes-promised-in-2007-1.526478|title=JLT owners still waiting for homes promised in 2007|date=12 November 2009|last=Hanif|first=Nadeem|work=Gulf News|accessdate=10 April 2012|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20121114053950/http://gulfnews.com/news/gulf/uae/housing-property/jlt-owners-still-waiting-for-homes-promised-in-2007-1.526478|archivedate=14 November 2012|df=dmy-all}}</ref>. Од февруари 2009 година, надворешниот долг на Дубаи се проценува на околу 80 милијарди долари, иако ова е мал дел од суверениот долг во светот<ref>Warner, Jeremy (27 November 2009) [http://blogs.telegraph.co.uk/finance/jeremywarner/100002318/dubai-is-just-a-harbinger-of-things-to-come-for-sovereign-debt/ Dubai is just a harbinger of things to come for sovereign debt] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20100330173433/http://blogs.telegraph.co.uk/finance/jeremywarner/100002318/dubai-is-just-a-harbinger-of-things-to-come-for-sovereign-debt/ |date=30 March 2010 }}. The Telegraph</ref>.
 
== Збратимени градови ==

Прегледник