Малајалам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Малајалам
മലയാളം
Зборуван во: Индија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Дравидски
 Јужнодравидски
  Тамилско-канадски
   Тамилско-малајалски
    Малајалам
Јазични кодови
ISO 639-1: ml
ISO 639-2: mal
ISO 639-3: mal 
Распостранетоста на јазикот Малајалам во Индија (обележано во црвено)

Малајалам е дравидски јазик што го зборуваат повеќе од 36 милиони луѓе, главно во индиската држава Керала, Малајалам е тесно поврзан со тамилскиот јазик, од кој се смета дека се одлепил околу 10 век. најраниот книжевен писмен текст напишан на јазикот датира од 13 век. Како и другите главни дравидски јазици, Малајалам има голем број регионални дијалекти, социјални дијалекти што ги одразуваат разликите во кастата (општествена класа) и религијата и изразените разлики во формалната и неформалната примена. Се верува дека писменоста на луѓето што го зборуваат е поголема од писменоста на луѓето што зборуваат на кој било друг индиски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енцикопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 31