Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 502 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Во уметноста таа е претставена како кралица и матрона, често со кралски обележја како скептар и круна.
Хомер ја опишува како волоока и белолакта ,епитети кои ја означуваат нејзината убавина.
 
== Децата на Зевс и Хера ==
 
Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес се деца на Хера и Ѕевс.
Ејлејтија,божица на раѓањето. Ѕевс и Хера имале 4 деца:Ејлејтија,Хеба,Хефајст и Арес/Арес.Ејлејтија како божица на раѓањето го делела овој атрибут со својата мајкаОвој атрибут го имала и Артемида.
 
 
== Ѕевсовиот разновиден карактер ==
119

уредувања

Прегледник