Зевс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.504 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
# [[Лето]]
# [[Хера]]
 
 
== Ѕевсовиот разновиден карактер ==
 
Ѕевс е бог љубовник тој се пари со многу божици и смртни жени затоа има големо потомство. Многу генеалогии поради славата и авторитетот на врховниот бог го вклучуваат него како прародител , овој Ѕевс му припаѓа на моногамното општество во кое мажот е доминантен каде прељубата на мажот наспроти онаа на жената не се санкционира Така однесувањето на Ѕевс може да се опише како морално и неморално како врховен бог тој може да биде над општествените норми но сепак се когаш сесоочува со бесот на неговата сопруга Хера и мора да плати поради грешките причинети од неговиот промискуитет.Од друга страна истиот Ѕевс подоцна станува еден бог,кој го чува моралот и правдата кај боговите и луѓето. Тој е гневен бог на правдата и доблест ,поддржувајќи се што е свето во моралниот ред на космосот.
 
== Наводи ==
119

уредувања

Прегледник