Разлика помеѓу преработките на „Света Луција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 56 бајти ,  пред 8 години
== Административна поделба ==
{{Main|Административна поделба на Света Луција}}
{{Карта на Света Луција}}
 
Света Луција е поделена на 11 [[Квартери на Света Луција|квартери]] или секции, кои некогаш биле нарекувани области за време на британското контролирање. Тие се:
 
{| style="background:transparent;"
|
# [[Анс ла Рај (кварт)|Анс ла Рај]]
# [[Кастри (кварт)|Кастри]]
# [[Суфриер (кварт)|Суфриер]]
# [[Вјо Фор (кварт)|Вјо Форт]]
|width="600px"|
{{Карта на Света Луција}}
|}
 
== Население, јазик и религија ==

Прегледник