Кастри (четврт)

Координати: 13°59′17″N 60°58′25″W / 13.98806° СГШ; 60.97361° ЗГД / 13.98806; -60.97361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастри
Castries
четврт
Пристаниште во Кастри
Пристаниште во Кастри
Градот Кастри во истоимениот четврт.
Градот Кастри во истоимениот четврт.
Координати (town of Anse-la-Raye): 13°59′17″N 60°58′25″W / 13.98806° СГШ; 60.97361° ЗГД / 13.98806; -60.97361
ДржаваСвета Луција
Население (2002)
 • Вкупно64,957

Кастри — еден од 11-те четврти во островската држава Света Луција. Според пописот од 2002 година, четвртот имал население од 64.957 жители. Според тоа, четвртот има благ но постојан раст на населението во последните 10 години.[1] Во четвртот се наоѓа главниот град на Света Луција, Кастри.

Општо[уреди | уреди извор]

Кастри е град и пристаниште. Кастри е главен културен, трговски и политички центар на островот. Во градот има поголем број трговски објекти. Градот и четвртот се познати туристочки места и може да се посетат повеќе историски објекти, како што е Катедралата, плоштадот Дерек Волкот и Брдото на Добрата среќа. Во четвртот се наоѓаат и најпознатите хотели во државата.

Слики[уреди | уреди извор]

Панорама на брегот на Кастри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • ^ „Population by District“. Saint Lucian Statistics. Архивирано од изворникот на 2012-11-13. Посетено на January 21, 2006.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]