Анс ла Реј (четврт)

Координати: 13°55′N 61°01′W / 13.917° СГШ; 61.017° ЗГД / 13.917; -61.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анс ла Реј
Anse la Raye
четврт
Четвртот Анс ла Реј.
Четвртот Анс ла Реј.
Координати (град Анс ла Реј): 13°55′N 61°01′W / 13.917° СГШ; 61.017° ЗГД / 13.917; -61.017
ДржаваСвета Луција
Население (2001)
 • Вкупно6,071

Анс ла Реј е четврт (кварт) во западниот дел на островската држава Света Луција. Четвртот има население од околу 6.071 жители и тие воглавно се рибари и земјоделци. Главниот град на четвртот е Анс ла Реј. Анс ла Реј било рибарско село. Кога пристигнале Французите во Света Луција, Анс ла Реј било едно од првите места кои ги населиле.[1]


Гратчиња[уреди | уреди извор]

Во четвртот се наоѓаат следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За Света Луција: Западниот брег“. Архивирано од изворникот на 2013-09-30. Посетено на 2013-12-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]