Суфриер (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суфриер
Soufrière
четврт
Day248bdriveq.JPG
Santa lucia soufriere political.png
Координати: 13°51′N 61°03′W / 13.850° СГШ; 61.050° ЗГД / 13.850; -61.050Координати: 13°51′N 61°03′W / 13.850° СГШ; 61.050° ЗГД / 13.850; -61.050
ДржаваСвета Луција

Суфриер е еден од четвртите во островската држава Света Луција. Административен центар на четвртот е Суфриер, град кој бил главен град на Света Луција за време на француското колонијално доба. Денес, Суфриер е мирно рибарско место со туристичка индустрија во развој. Местото е познато по двата питона, вулкански тапи, кои се препознатливи за Света Луција и тие се претставени на знамето на државата.

Атракции[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Diamond Botanical Gardens. „Diamond Botanical Gardens“.
  2. St Lucia Ministry of Agriculture, Lands, Forestry and Fisheries. „Homepage“. Архивирано од изворникот на 2016-09-08. Посетено на 2013-12-05.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]