Прејди на содржината

Четврти во Света Луција

Од Википедија — слободната енциклопедија

Четвртите во Света Луција се првостепените административни единици во државата. Света Луција е поделена на 10 четврти. Одделот за статистика на Св. Луција користи нешто поразлична поделба на државата.

Четврти[уреди | уреди извор]

Карта на четвртите во Света Луција.
Место Четврт Изворно Население
(2010)
Површина
(км2)
1 Кастри Castries 60.263 90,33
2 Гро Иле Gros Islet 22.647 101
3 Вје Фор Vieux Fort 14.632 43,77
4 Мику Micoud 14.480 78
5 Денери Dennery 11.874 70
6 Суфриер Soufrière 7.747 50,51
7 Лабори Laborie 6.507 38
8 Анс ла Реј Anse la Raye 6.033 31
9 Шоазел Choiseul 5.766 31
10 Канари Canaries 1.915 16
Извор:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението и живеалиштата 2010. stats.gov.lc (април 2011) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]