Парохии во Доминика

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Административна поделба на Доминика)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме на Доминика.

Парохиите во Доминика се првостепените административни единици во државата. Оваа островска држава е поделена на десет парохии.

Парохии[уреди | уреди извор]

  1. Сент Ендру
  2. Сент Дејвид
  3. Сент Џорџ
  4. Сент Џон
  5. Сент Џозеф
  6. Сент Лук
  7. Сент Марк
  8. Сент Патрик
  9. Сент Пол
  10. Сент Питер
Карта на парохиите во Доминика.

Поврзано[уреди | уреди извор]