Парохии во Свети Винцент и Гренадини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Свети Винцент и Гренадини.

Парохиите во Свети Винцент и Гренадини се првостепените административни единици во државата. Свети Винцент и Гренадини се поделени на шест парохии.

Парохии[уреди | уреди извор]

Карта на парохиите во Свети Винцент и Гренадини.
парохија површина (км2) население (2000) гл. град
Шарлот 149 38,000 Џорџтаун
Гренадини 43 9,200 Порт Елизабет
Сент Ендру 29 6,700 Леју
Сент Дејвид 80 6,700 Шатоблер
Сент Џорџ 52 51,400 Кингстаун
Сент Патрик 37 5,800 Баруалие

Островите Гренадини сочинуваат една парохија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]