Шарлот (парохија во Свети Винцент и Гренадини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарлот
Парохија
Парохијата Шарлот на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Парохијата Шарлот на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Координати: 13°17′10″N 61°07′22″W / 13.28611° СГШ; 61.12278° ЗГД / 13.28611; -61.12278Координати: 13°17′10″N 61°07′22″W / 13.28611° СГШ; 61.12278° ЗГД / 13.28611; -61.12278
Држава Свети Винцент и Гренадини
Главен градЏорџтаун
Површина
 • Вкупна149 км2
Надм. вис.&100000000000010210000001.021 м
Население
 • Вкупно38,000
 • Густина255.03/км2

Парохијата Шарлот е административна парохија на островот Свети Винсент и Гренадини. Главен град на парохијата е градот Џорџтаун. Парохијата Шарлот е најголема парохија на Свети Винсент и Гренадини во поглед на површината.

  • Површина: 149 км²
  • Население: 38,000 жители (2000 г.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]