Сент Ендру (парохија во Свети Винцент и Гренадини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сент Ендру
Парохија
Парохијата Сент Ендру на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Парохијата Сент Ендру на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Координати: 13°12′00″ СГШ 61°15′58″ ЗГД / 
Држава  Свети Винцент и Гренадините
Главен град Лају
Површина
 • Вкупна 29 km2
Население
 • Вкупно 6.700

Парохијата Сент Ендру е административна парохија на Свети Винцент и Гренадини, на островот Свети Винцент. Главен град на парохијата е градот Лају.

  • Површина: 29 км²
  • Население: 6,700 жители

Надворешни врски[уреди | уреди извор]