Сент Џорџ (парохија во Свети Винцент и Гренадини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сент Џорџ
Парохија
Парохијата Сент Џорџ на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Парохијата Сент Џорџ на мапата на Свети Винцент и Гренадини
Координати: 13°09′35″N 061°13′31″W / 13.15972° N; 61.22528° W / 13.15972; -61.22528Координати: 13°09′35″N 061°13′31″W / 13.15972° N; 61.22528° W / 13.15972; -61.22528
Држава Свети Винцент и Гренадини
Главен градКингстаун
Површина
 • Вкупна52 км2
Население
 • Вкупно52,400
 • Густина1007.69/км2

Парохијата Сент Џорџ е административна парохија на Свети Винцент и Гренадини, на островот Свети Винцент. Главен град на парохијата е градот Кингстаун, кој е воедно и главен град на државата. Парохијата Сент Џорџ е најголема парохија на Свети Винцент и Гренадини во поглед на населението.

  • Површина: 52 км²
  • Население: 51,400 жители (2000)

Парохијата, исто така ги опфаќа и крајбрежните островчиња Милиген Кеј и островот Јанг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]