Прејди на содржината

Административна поделба на Антигва и Барбуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на парохиите во Антигва и Барбуда.

Административната поделба на Антигва и Барбуда е поим со кој се опфатени административните единици од кои е составена државата. Државата е поделена на шест парохии (само на островот Антигва) и две зависни области, Барбуда и Редонда. Иако Редонда и Барбуда се нарекуваат зависни области, тие се интегрален дел од државата и се основна административна поделба. Името е само титулатрно.

Парохии и зависни области[уреди | уреди извор]


Карта на парохиите на Антигва
бр. парохија или
зав. област
гл. град површина
км2
население
попис 2001
1 Сент Џорџ Пиготс 24.41 6 673
2 Сент Џон Сент Џонс 66.96 45 346
3 Сент Мери Боланс 63.55 6 793
4 Сент Пол Фалмаут 45.27 7 848
5 Сент Питер Пархем 32.37 5 439
6 Сент Филип Карлајл 40.67 3 462
  Барбуда Кодрингтон 160.58 1 325
  Редонда н.п. 1.50 0
  Антигва и Барбуда Сент Џонс 435.31 76 886

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]