Гребен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Гребен)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребен
Περιφερειακή ενότητα
Γρεβενών
Округ
Општии во Гребен
Општии во Гребен
Гребен во рамките на Грција
Гребен во рамките на Грција
Координати: 40°00′ СГШ 21°20′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Админ. центар Гребен
Површина
 • Вкупна 2.291 км2
Население (2011)
 • Вкупно 31.757
 • Густина 13.861.632.474.902/км2
Пошт. бр. 51x xx
Пов. бр. 24620, 24920
ISO 3166 GR-51
Рег. таб. ΡΝ
Мреж. место grevena.gr

Гребен (грчки: Περιφερειακή ενότητα Γρεβενών) — округ во Егејска Македонија (денес Грција). Администратицен центар е градот Гребен (Гревена). Голем дел од округот е планински, што го прави Гребен еден од најслабо населените окрузи во Грција. Создаден во 1967 г. од стариот округ Гребен-Кожани, во која што главен град бил Кожани. Се граничи со окрузите Јанина (Епир) на запад, Костур на северозапад, Кожани на север и исток, Лариса на југоисток и Трикала на југ.

Во планините спаѓаат Пинд на запад, Хасија на југозапад и југ и Црвена Гора на североисток. Најдолгата река е Бистрица која што тече низ источниот, централниот и северниот дел на округот.

Економијата на регионот се потпира на сточарство и земјоделство, екотуризам, шумска индустрија и скијачкиот центар Василица, којшто е популарна дестинација за зимските одмори.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Гребен се дели на 2 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција