Македонска дијаспора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонска прослава во Берлин, Германија

Македонската дијаспора ја составуват Македонците кои живеат надвор од границите на Република Македонија. Првите иселувања на Македонците почнаа во 1900 година, поради политички и економски причини. По неуспешните востанија за ослободување на татковината во почетокот на XX век, многумина Македонци почнаа да се иселуваат од родните огништа поради разни притисоци. Најчесто иселувањето беше во прекуморските земји. Значително иселување на Македонците имаше и по Грчката граѓанска војна, по која од Егејска Македонија беа протерани голем број луѓе, (се претпоставува околу 100.000), кои замина во источните европски држави.

Вториот бран на иселување на Македонците се случил во 1980 и 1990-тие години поради економски причини. Извештајот од 1964 година наведува број на 580.000 македонски иселеници.[1][2] Главен застапник на македонската дијаспора ширум светот е меѓународната организација Обединета Македонска Дијаспора со седиште во Вашингтон, САД.

Македонците во светот[уреди | уреди извор]

Етничко знаме на македонците
Етничко знаме на македонците

Дел од темата
Македонци

Култура
Книжевност · Уметност
Фолклор · Музика · Носии
Кино · Кујна · Спорт
· Архитектура

Историја
Национална преродба
НОБ (1941-1944)
НОФ (1945-1949)

Државност
АСНОМ
Н.Р Македонија (1944-1991)
Р Македонија (од 1991)

Распространетост
Албанија · Бугарија
Грција · Србија
Македонска дијаспора

Тематски
Православна Црква
Македонци муслимани
Македонски јазик

Држава Главен град Број на Македонци Главна статија
1 Австралија Австралија Канбера 100,000 или 200,000 Македонци во Австралија
2 Албанија Албанија Тирана 4,697[3] или 180,000[4] Македонци во Албанија
3 Австрија Австрија Виена 20,135 Македонци во Австрија
4 Аргентина Аргентина Буенос Аирес 35,000 Македонци во Аргентина
5 Бугарија Бугарија Софија 5,071[5] или 205,000[6] Македонци во Бугарија
6 Белгија Белгија Брисел 5,000 Македонци во Белгија
7 Бразил Бразил Бразилија 45,000 Македонци во Бразил
8 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Сараево 2,275 Македонци во Босна и Херцеговина
9 Чешка Чешка Прага 13,000 Македонци во Чешка
10 Црна Гора Црна Гора Подгорица 1,000 Македонци во Црна Гора
11 Данска Данска Копенхаген 3,349–12,000 Македонци во Данска
12 Франција Франција Париз 2,300–15,000 Македонци во Франција
13 Финска Финска Хелсинки 8,963 Македонци во Финска
14 Грција Грција Атина 10,000 – 300,000 Македонци во Грција
15 Хрватска Хрватска Загреб 4.270 Македонци во Хрватска
16 Италија Италија Рим 92,847 (2009) - 150,000 Македонци во Италија
17 Канада Канада Торонто 37,055 - 200,000 Македонци во Канада
18 Германија Германија Берлин 62,295-100,000 Македонци во Германија
19 Холандија Холандија Амстердам 15,000 Македонци во Холандија
20 Луксембург Луксембург Луксембург 200 Македонци во Луксембург
21 Норвешка Норвешка Осло 4,005 Македонци во Норвешка
22 Полска Полска Варшава 2,000-5,000 Македонци во Полска
23 Португалија Португалија Лисабон 50 Македонци во Португалиjа
24 Република Српска Република Српска Бања Лука 341 Македонци во Република Српска
25 Романија Романија Букурешт 731–6,000 Македонци во Романија
26 Русија Русија Москва 1,000 Македонци во Русија
27 Словенија Словенија Љубљана 3,972[7] Македонци во Словенија
28 Словачка Словачка Братислава 4,600 Македонци во Словачка
29 Србија Србија Белград 30,000 (80,000) Македонци во Србија
30 Швајцарија Швајцарија Берн 61,304-100,000 Македонци во Швајцарија
31 Шведска Шведска Стокхолм 3.669 Македонци во Шведска
32 Шпанија Шпанија Мадрид 200 Македонци во Шпанија
33 Турција Турција Анкара 31,518 Македонци во Турција
34 Нов Зеланд Нов Зеланд Велингтон 807–1,500 Македонци во Нов Зеланд
35 САД САД Вашингтон 57,200-20,000 Македонци во САД
36 Обединето Кралство Велика Британија Лондон 10,000-15,000 Македонци во Велика Британија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тополињска З.- International Journal of the Sociology of Language, In place of a foreword: facts about the Republic of Macedonia and the Macedonian language, поглавје: 131, страници: 1-11, 1998
  2. Насевски, Бошко; Ангелова, Дора. Геровска, Драгица (1995). Македонски Иселенички Алманах '95. Скопје: Матица на Иселениците на Македонија. стр. 20 & 36.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „Попис 1989“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-25. Посетено на 2009-05-24.
  4. Македонците во Албанија
  5. Попис на населенијето 2001
  6. Center for Documentation and Information on Minorities in Europe - Southeast Europe (CEDIME-SE) - Македонци во Бугарија
  7. „Попис на населенијето 2002“. Архивирано од изворникот на 2017-04-26. Посетено на 2010-04-04.