Чешки Македонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонци во Чешка
Marek Jankulovski.jpg
Марек Јанкуловски
Вкупен број
1.785 [1] – 11.623 [2][3]
Подрачја со значајно население
Прага
Јазици
македонски и чешки
Вероисповед
Македонска православна црква
Сродни народи
Македонци

Македонците во Чешка, или чешки Македонци, се мало малцинство кое живее во главниот град Прага и некои други градови. Најголем дел од нив побегнале во времето на Грчката граѓанска војна, а нивниот број бил околу 4.000 луѓе. Помал дел се и подоцнежни доселеници од СР Македонија, и Република Македонија по независноста.

Наводи[уреди | уреди извор]