Кресна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кресна,
Бугарија Бугарија

Област

Благоевградска

Општина

Кресна

Население

3 769
(според 2006)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Илиан Крстев (ВМРО-БНД и НДСВ)
Надморска височина 232 м
Портал Нема
Координати: 41° 44′ С, 23° 9′ И

Кресна (до 1978 г. Станица Пирин, бугарски: Гара Пирин) — град во Благоевградска област, југозападeн дел на Бугарија. Градот е сместен во подножјето на Пирин планина од нејзината западна страна, во долината на реката Струма, и има 3 769 жители. Центар е на Општина Кресна.