Брезница (Кресненско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Брезница
Карта
Општина: Општина Кресна
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: http://gornabreznitsa.bg/

Брезница (од 1971 г. офиц. Горна Брезница[1], бугарски: Горна Брезница ) — село во Кресненско, денес во Општина Кресна, Пиринска Македонија, Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починати

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878–1987“, София, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]