Прејди на содржината

Чрниче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрниче
Črniče
Чрниче is located in Slovenia
Чрниче
Чрниче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′37.5″N 13°46′31.6″E / 45.910417° СГШ; 13.775444° ИГД / 45.910417; 13.775444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна5,35 км2 (2,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192800000192,8 м
Население (2020)
 • Вкупно411
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5262

Чрниче (словенечки: Črniče) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.