Плаче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плаче
Plače
Поглед на Плаче
Плаче is located in Slovenia
Плаче
Плаче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′34.8″N 13°52′31.4″E / 45.876333° СГШ; 13.875389° ИГД / 45.876333; 13.875389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,76 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000143699999143,7 м
Население (2020)
 • Вкупно257
 • Густина93/км2 (240/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Плаче (словенечки: Plače) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.