Прејди на содржината

Планина (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина
Planina
Планина is located in Slovenia
Планина
Планина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′23.3″N 13°54′23.1″E / 45.856472° СГШ; 13.906417° ИГД / 45.856472; 13.906417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна6,49 км2 (2,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277000000277 м
Население (2020)
 • Вкупно490
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Планина (словенечки: Planina) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.