Водице (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водице
Vodice
Водице is located in Slovenia
Водице
Водице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′45.3″N 14°4′48.1″E / 45.879250° СГШ; 14.080028° ИГД / 45.879250; 14.080028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна7,01 км2 (2,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000927700000927,7 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина9,4/км2 (24/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Водице (словенечки: Vodice) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.