Мало Поље (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Поље
Malo Polje
Мало Поље is located in Slovenia
Мало Поље
Мало Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′18.8″N 14°1′14.2″E / 45.888556° СГШ; 14.020611° ИГД / 45.888556; 14.020611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна7,91 км2 (3,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000786200000786,2 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина9,0/км2 (23/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Мало Поље (словенечки: Malo Polje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.