Равне (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне
Ravne
Равне is located in Slovenia
Равне
Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′57.9″N 13°47′3.2″E / 45.916083° СГШ; 13.784222° ИГД / 45.916083; 13.784222
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна12,61 км2 (4,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000311500000311,5 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5262

Равне (словенечки: Ravne) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.