Тевче (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тевче
Tevče
Тевче is located in Slovenia
Тевче
Тевче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′47.8″N 13°53′2.5″E / 45.863278° СГШ; 13.884028° ИГД / 45.863278; 13.884028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна0,41 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000173199999173,2 м
Население (2020)
 • Вкупно100
 • Густина240/км2 (630/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Тевче (словенечки: Tevče) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.