Велике Жабље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велике Жабље
Velike Žablje
Поглед на Велике Жабље
Велике Жабље is located in Slovenia
Велике Жабље
Велике Жабље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′1.5″N 13°51′2.5″E / 45.867083° СГШ; 13.850694° ИГД / 45.867083; 13.850694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна3,12 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008570000085,7 м
Население (2020)
 • Вкупно327
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Велике Жабље (словенечки: Velike Žablje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.