Батује

Од Википедија — слободната енциклопедија
Батује
Батује
Поглед на Батује
Батује is located in Slovenia
Батује
Батује
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′37.3″N 13°46′37.1″E / 45.893694° СГШ; 13.776972° ИГД / 45.893694; 13.776972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,82 км2 (1,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000128099999128,1 м
Население (2020)
 • Вкупно369
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5262

Батује (словенечки: Batuje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.