Вртовин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртовин
Vrtovin
Skyline of Вртовин
Вртовин is located in Slovenia
Вртовин
Вртовин
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′59.7″N 13°48′46″E / 45.899917° СГШ; 13.81278° ИГД / 45.899917; 13.81278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна16,14 км2 (6,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000159300000159,3 м
Население (2020)
 • Вкупно452
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5262

Вртовин (словенечки: Vrtovin) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.