Прејди на содржината

Вртовче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртовче
Vrtovče
Поглед на Вртовче
Вртовче is located in Slovenia
Вртовче
Вртовче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′20.1″N 13°51′34.9″E / 45.855583° СГШ; 13.859694° ИГД / 45.855583; 13.859694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна1,81 км2 (0,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000287899999287,9 м
Население (2020)
 • Вкупно122
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Вртовче (словенечки: Vrtovče) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.