Поточе (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поточе
Potoče
Поглед на Поточе
Поточе is located in Slovenia
Поточе
Поточе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′22.5″N 13°49′22.1″E / 45.889583° СГШ; 13.822806° ИГД / 45.889583; 13.822806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна3,05 км2 (1,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000120000000120 м
Население (2020)
 • Вкупно243
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Поточе (словенечки: Potoče) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.