Жаголич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жаголич
Žagolič
Жаголич is located in Slovenia
Жаголич
Жаголич
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′33.3″N 13°59′48.6″E / 45.892583° СГШ; 13.996833° ИГД / 45.892583; 13.996833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,85 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000763299999763,3 м
Население (2020)
 • Вкупно159
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Жаголич (словенечки: Žagolič) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.