Габерје (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габерје
Gaberje
Поглед на Габерје
Габерје is located in Slovenia
Габерје
Габерје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′20.4″N 13°53′9.8″E / 45.839000° СГШ; 13.886056° ИГД / 45.839000; 13.886056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна4,59 км2 (1,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000191300000191,3 м
Население (2020)
 • Вкупно178
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6222

Габерје (словенечки: Gaberje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.