Завино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завино
Zavino
Skyline of Завино
Завино is located in Slovenia
Завино
Завино
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′12.7″N 13°50′5.1″E / 45.853528° СГШ; 13.834750° ИГД / 45.853528; 13.834750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000167099999167,1 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Завино (словенечки: Zavino) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.