Прејди на содржината

Бела (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела
Bela
Поглед на Бела
Бела is located in Slovenia
Бела
Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′47.1″N 14°1′48.7″E / 45.863083° СГШ; 14.030194° ИГД / 45.863083; 14.030194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна4,91 км2 (1,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541799999541,8 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина7,1/км2 (18/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Бела (словенечки: Bela) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.