Мале Жабље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мале Жабље
Male Žablje
Поглед на Мале Жабље
Мале Жабље is located in Slovenia
Мале Жабље
Мале Жабље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′35.5″N 13°51′29.3″E / 45.876528° СГШ; 13.858139° ИГД / 45.876528; 13.858139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна1,15 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000109700000109,7 м
Население (2020)
 • Вкупно337
 • Густина290/км2 (760/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Мале Жабље (словенечки: Male Žablje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.