Гозд (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гозд
Gozd
Поглед на Гозд
Гозд is located in Slovenia
Гозд
Гозд
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′54.7″N 13°58′0.6″E / 45.898528° СГШ; 13.966833° ИГД / 45.898528; 13.966833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна6,91 км2 (2,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000725500000725,5 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Гозд (словенечки: Gozd) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.