Камње (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камње
Kamnje
Поглед на Камње
Камње is located in Slovenia
Камње
Камње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′57.1″N 13°49′51.5″E / 45.899194° СГШ; 13.830972° ИГД / 45.899194; 13.830972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна4,41 км2 (1,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000222500000222,5 м
Население (2020)
 • Вкупно206
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Камње (словенечки: Kamnje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.