Цеста (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цеста
Cesta
Skyline of Цеста
Цеста is located in Slovenia
Цеста
Цеста
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′15.6″N 13°51′56.2″E / 45.887667° СГШ; 13.865611° ИГД / 45.887667; 13.865611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000120400000120,4 м
Население (2020)
 • Вкупно536
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасUTC+1

Цеста (словенечки: Cesta) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.