Ковк (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковк
Kovk
Ковк is located in Slovenia
Ковк
Ковк
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′52.5″N 13°55′58.8″E / 45.914583° СГШ; 13.933000° ИГД / 45.914583; 13.933000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна8,85 км2 (3,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000824299999824,3 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Ковк (словенечки: Kovk) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.