Прејди на содржината

Кожмани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кожмани
Kožmani
Кожмани is located in Slovenia
Кожмани
Кожмани
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′41″N 13°55′19.6″E / 45.87806° СГШ; 13.922111° ИГД / 45.87806; 13.922111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна0,43 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000113599999113,6 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина260/км2 (670/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Кожмани (словенечки: Kožmani) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.