Будање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Будање
Budanje
Skyline of Будање
Будање is located in Slovenia
Будање
Будање
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′25.5″N 13°57′6.6″E / 45.873750° СГШ; 13.951833° ИГД / 45.873750; 13.951833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна5,28 км2 (2,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239800000239,8 м
Население (2020)
 • Вкупно842
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Будање (словенечки: Budanje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.